Oščadnica sa nachádza v Kysuckých Beskydách. Vďaka tomu je v Oščadnici a okolí krásna príroda a hory s množstvom turistických a cykloturistických trás. Náučné chodníky, alebo vychádzkové trasy. Každý turista si príde na svoje.mapa2 raca

  • Pre športovcov je tu pripravené moderné stredisko Oščadnica -Veľká Rača.
  • Zimné športy a možnosti na Kysuciach v Oščadnici -Veľká Rača.

Veľká Rača Oščadnica je jedným z TOP lyžiarskych centier na Slovensku. V lyžiarskom stredisku Veľká Rača sú 3 lyžiarske lokality:

  • Dedovka, Ľalíky, Marguška, ktoré ponúkajú 14 zjazdových tratí s umelým zasnežovaním s možnosťou večerného lyžovania.
  • K dispozícii sú dve 4-sedačkové a jedna 6-sedačková lanovka v kombinácii s 8-miestnou kabínkou.
  • Pripravené sú tiež trate pre bežkárov.

Počas letnej sezóny si v Oščadnici môžete vybrať zo širokej palety možností. Hlavnou atrakciou letnej sezóny na Veľkej Rači je samozrejme bobová horská dráha. Nástup na bobovú dráhu sa nachádza na vrcholovej stanici lanovky na Dedovke. Cestu hore môžete absolvovať aj peši po turistickej žltej trase na hrebeň a odtiaľ vpravo k vrcholovej stanici na Dedovku. Ďaľšia možnosť zábavy a adrenalínu je absolvovať lanový park či lezeckú stenu, cez trampolíny až po zjazd na bicykloch, kolobežkách, motorových štvorkolkách.

kalvariaKalvária v Oščadnici je jediná svojho druhu na Kysuciach. Kostol nad Kalváriou bol postavený tak isto na žiadosť oščadnických veriacich z vďačnosti za to, že v roku 1945 počas II. svetovej vojny, kedy sa takmer 30 dní urputne bojovalo na blízkej Rači, nikto z obyvateľov nepadol a obec vyviazla bez pohromy.

radolaNachádza sa na začiatku obce Radoľa, smer Vadičov. Renesančný typ zemianskeho sídla. Objekt je dvojpodlažný, pôvodne zrejme opevnený hradobným múrom, ktorého časť sa zachovala. Po rekonštrukcii v roku 198 sa v objekte nachádzajú expozície Kysuckého múzea.

kastiel01Pochádza zo začiatku 20. storočia, keď bol poľovníckym sídlom grófa Ballestrema. Nachádza sa v jedinom lesoparku so vzácnymi drevinami na Kysuciach z rovnakého obdobia. Od roku 1981 sú v ňom sprístupnené dve stále expozície Kysuckej galérie a to stála expozícia zakladateľov Kysuckej galérie.

prahyPrírodná pamiatka sa nachádzajú na riečke Vychylovka v Novej Bystrici. Sú ukážkou typického prahovitého prietoku horskej riečky skalnými vrstvami ílovcov a pieskovcov. Prah je rozčlenený na niekoľko lávok a pokračuje v skalnom koryte asi na úseku 150 m. Viditeľný je z cesty.

zivcakMiesto, kde sa vraj pred viac ako polstoročím (1958) zjavila Panna Mária. V blízkosti zjavenia sa nachádzajú „liečivé“ pramene. Na mieste zjavenia sa nachádza kaplnka Panny Márie Kráľovnej pokoja, kde sa počas roka konajú púte a bohoslužby.

orlojPrvý orloj na Slovensku. Ide o dielo akademického sochára Viliama Loviška, akademickej sochárky Marcely Loviškovej a architekta Ivana Jarinu. Umiestnili ho na priečelí Domu kultúry na Rínku sv. Michala.

vlak1Je významnou technickou pamiatkou, nakoľko je to úzkokoľajná lesná železnička s úvraťovým systémom, ktorá kedysi spájala Kysuce s Oravou. Úvraťový systém sa používal na prekonanie veľkého prevýšenia na krátkom úseku pomocou striedania tlačenia a ťahania lokomotívou. V roku 1991 bola vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku SR. Múzejná železnica zachovaná časť bývalej Kysucko-oravskej železnice, prechádza cez areál Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke.

skanzen01Nachádza neďaleko obce Nová Bystrica, časti Vychylovka, ktorá je súčasťou CHKO Kysuce. Skanzen vznikol v roku 1974, pričom jeden z hlavných dôvodov pre jeho vznik bola výstavba vodnej nádrže Nová Bystrica. Jeho prvou úlohou bola záchrana pamiatok ľudovej architektúry z obcí Riečnica a Harvelka, ktoré pre spomínanú výstavbu zanikli. V expozícii sa nachádza 34 stavieb, Súčasťou skanzenu je lesná železnica s úvraťovým systémom. Expozícia zachytáva nielen architektúru, ale aj kultúru a spôsob života v oblasti Kysúc z 19. st. a prvej polovici 20. storočia.

kornaNachádza v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce na území obce Korňa. V roku 1984 bol vyhlásený za prírodnú pamiatku. Dokumentuje jednu z vlastností flyšového pásma - roponosnosť. Na chránenom území s rozlohou 0,171 ha vidieť prirodzený výver ľahkej ropy s vysokým obsahom olejov s občasnými výronmi metánu.

guleNachádzajú sa pri hranici s Českou republikou, v katastri mesta Čadca, v časti Milošová - Megoňky. Prírodný útvar je svetovou geologickou raritou. Kamenné gule sa vylupujú z okolitého kamenného podložia. Majú vajcovitý až dokonalý guľovitý tvar a ich priemer sa pohybuje až do 2,6 m. Nálezisko bolo odkryté v lome, v ktorom sa ťažil kameň na stavebné účely.

zilinaMožnosť kultúrneho vyžitia, návšteva kina, divadla, rôzne športové podujatia. Príjemná prechádzka centorm mesta, ktorá môže byť spojená s nakupovaním darčekov.

rajecVývery termálnych prameňov, výskyt rašeliny, vybavenosť kúpeľov, termálne kúpalisko, prírodné prostredie a klíma dávajú tomuto miestu osobitné čaro.

terchovaPre turistov a cestovateľov známy ako kraj, kde sa narodil zbojník Juraj Jánošík. Prekrásna príroda kde sa zachovala ľudová tradícia, charakteristická predovšetkým originálnou muzikou, jedinečným spevom a temperamentným tancom.

wislaVďaka rôznorodým atrakciám a taktiež nezabudnuteľnej atmosfére predstavuje pobyt v Aquaparku Tropikana ideálne riešenie pre všetkých, ktorí si túžia odpočinúť a relaxovať v samotnom srdci Beskýd.